Методија Шаторов-Шарло бр.15/1-10
Аеродром, 1000 Скопје, Северна Македонија
02 2466021
070333235
contact@lasermed.com.mk
laser_med@yahoo.com

,„Antiaging“,медицина - За очувување на Вашиот природен и убав изглед

Што е естетска и ,,Antiaging,, медицина?

Естетската и анти-стареечката медицина е гранка на медицината насочена кон истражување, пронаоѓање и примена на што е можно помалку инвазивни и неинвазивни козметички третмани со цел да се постигнат најдобри можни ефекти и задоволство на пациентите од нивниот изглед.
Оваа област на медицината повеќе не е ограничена само на пластична хирургија и дерматологија, бидејќи секој ден се појавуваат се повеќе третмани и методи кои овозможуваат подмладување и подобар изглед на пациентите. Растечкиот тренд е дека естетските третмани и третманите против стареење се секојдневен и вообичаен начин за зачувување на природниот и убав изглед. Има исклучително голем број на хируршки и нехируршки естетски и антистаречки процедури.

Сите проблеми со целулитот, мускулниот тонус, опуштената кожа, слабеењето, лифтинг на лицето... можете да ги решите кај нас со помош на нашите третмани кои се:

 • Безболни
 • Тие даваат видливи резултати веднаш по третманот
 • Резултатите се трајни
 • Нема несакани ефекти - контраиндикации
 • Третманите се сосема безбедни

Ласер Мед е единствената компанија која ги комбинира сите најефикасни методи за отстранување на целулитот и обликување на лицето и телото. Тоа се:

 • Мезотерапија,
 • Терапија со ултразвучни бранови,
 • Електрофореза на колаген, хиалурон и витамини и серуми,
 • Ласеро терапија,
 • Антицелулитна масажа,
 • Мадеротерапија,
 • Вендузи терапија,
 • Компјутерско зајакнување на мускулите и
 • Биостимулација со придружни програми.

Со примена на овие методи за кратко време се постигнуваат фантастични резултати. Професионални терапевти, пријатен амбиент, најсовремени апарати и секогаш насмеаниот тим на Ласер Мед се повеќе причини да ни верувате.

Третмани за лифтинг и ревитализација на Лицето

Неинвазивна мезотерапија или мезотерапија без игли моментално е најпопуларната алтернатива на мезотерапијата во која се користат инјекции. Има ефект како и обичната мезотерапија, но нема болка, оток и е безбедна. Нема несакани ефекти, одговара на сите типови кожа. Овој процес може да се користи и како алтернатива на ботоксот и другите третмани против стареење.

Мезотерапијата работи на принципот на електроосмоза, мезопорација, придонесувајќи за максимален транспорт на хранливи материи, витамини, минерали и аминокиселини директно во мезодермот, кој потоа брзо се апсорбира од кожата, апсорбирајќи до 2000 пати повеќе хранливи материи отколку со традиционалните методи. . Под дејство на импулсна наизменична струја се создава електромагнетно поле, под чие влијание се формираат привремени водни канали-мезопори, во заштитниот липиден слој помеѓу епидермисот и дермисот, кои овозможуваат внесување на активни материи во подлабоките слоеви на кожата.

Ова е совршен метод за оние кои поради страв од игли избегнуваат класична мезотерапија и би сакале да го решат проблемот со опуштената кожа, брчките... Третманите со мезопорација овозможуваат внесување на активни материи во ткивата со иста ефикасност како и при употреба на мезотерапија инјекции.

За време на класичните третмани, само 10% од употребените супстанции продираат во подлабоките слоеви на кожата, со што се ограничува ефектот. Ефектот е сличен со секојдневно нанесување на кремот на кожата.

Неинвазивната мезотерапија, односно мезотерапијата без игла овозможува апсорпција на материите кои ги нанесуваме на кожата како хијалуронска киселина и колаген до 90%.

Моментално, методот кој дава најдобри резултати за најкратко време дава најдобри резултати во решавањето на проблемите како што се целулитот, губење на тежината, затегнување на мускулите, релаксација на мускулите, и други естетски проблеми.

Што може да се третира со неинвазивна мезотерапија?

Неинвазивната мезотерапија најчесто се користи за:

 • Затегнување на мускулите на лицето и измазнување на брчките
 • Намалување на пигментацијата
 • Белење
 • Постигнување помлад изглед, или „подмладување“

По третманот, клиентите обично ги опишуваат ефектите како нивната кожа да изгледа помлада, освежена, мазна, сјајна и поцврста. Обично постојат три различни мезотераписки третмани, мезо-лифтинг, затегнување, подмладување на кожата на лицето и детоксикација на кожата на лицето.

Дали се можни компликации?

Со неинвазивна мезотерапија нема опасност од несакани ефекти, клиентите го опишуваат третманот како пријатен со повремено чувство на „пецкање“. Третманот е безболен и нема можни компликации.

Има многу малку состојби во кои не се препорачува неинвазивна мезотерапија. Тоа се бременост или ако пациентот има пејсмејкер. Нема несакани ефекти на процесот на мезотерапија во смисла на иритација или реакција на ткивото, освен ако не постои алергија на некои од состојките.

Компатибилност со други третмани

Најдобри резултати се постигнуваат со комбинирање со други техники за подмладување и анти-стареење. Така, можеме да комбинираме мезотерапија без игли со нехируршки лифтинг на лицето, што ги отстранува знаците на стареење и влошување на кожата и дополнително ги забавува.

Мадеротерапија на лице, врат и деколте е одличен избор доколку сакате да се ослободите од стресот и да постигнете anti-aging ефект. Масажа за релаксација на умот и мускулите на лицето посебно доколку поминувате часови пред компјутер, чувствувате напнатост во очите или мигрена. Се постигнува ремоделирање на лицевите контури, активација на фибробластите и зголемено создавање на колаген и еластин, подобрена циркулација и подобрено снабдување со кислород на кожата со што таа станува сјајна и со изедначен тен. Со лимфната дренажа се постигнува намалување на отоците на лицето.

Доколку сакате брз резултат, за хидрирана и сјајна кожа, Ви го препорачуваме:

Инстант лифтинг третманот на лице кој содржи, електростимулативен лифтинг, биоревитализирачки хемиски нефотосензитивен пилинг, длабоко внесување на хијалурон во кожата со помош на електро-ултразучен третман, проследен со серум за блескав, воедначен и свеж изглед, со кој ќе заблескате веднаш после третманот.

Ладното време ја прави кожата на лицето сува, безживотна и без сјај. За здрава и ревитализирана кожа уживајте во третманот од кои Вашата кожа ќе заблеска:

Интензивен третман со Хијалурон или Ултразучна мезотерапија со хијалуронска киселина за подмладување, затегање и подигање на кожата на лицето. Третманот содржи чистење на лице, богат е со маски и серуми, а ултразвукот ја внесува високо концентрираната хијалуронска киселина во најдлабоките слоеви на кожата, а резултатот е видлив веднаш. Третманот е влог за блескава, млада и негувана кожа, подготвена за топлите денови.

Интензивен третман со витамински коктел  или Ултразвучна мезотерапија со висококонцентрирани супстанци со интензивен антиоксидантен ефект врз кожата, освежување и изедначување на тенот. Третманот содржи чистење на лице, богат е со маски и серуми, а ултразвукот го внесува високо концентрираната витамински коктел во најдлабоките слоеви на кожата.

Масажа на лице.Доколку се соочувате со подочниците и надуените и уморни капаци, намален тонус и безживотна кожа поради изменетиот биоритам и нарушување на сонот после екстремните временски услови, решението лежи во масажата на лице која ќе изврши дренажа во лицевата регија, ќе ги отвори очните капаци, ќе овозможи регенерација на кожата, лифтинг ефект, и ќе ги спречи знаците на стареење на кожата.

Заштедете го Вашето скапоцено време! Припремете го навреме телото за летниот период  и во исто време освежете го Вашето лице.

Препуштете се на стручноста и умешноста на нашите професионалци и заблескајте во Вашиот потполн сјај